Agenda DevOps@Enterprise Forum 2022
12 - 13 października
12 Października – KONFERENCJA HYBRYDOWA
Sesja plenarna
9.10 - 12.00
SESJA PLENARNA
Sesja plenarna
W jaki sposób podejście Devops poprawia dostarczanie w całym cyklu życia produktu. Co należy zrobić, aby przejść od organizacji zorientowanej na projekt do organizacji zorientowanej na produkt? Jakie bariery kulturowe pojawiają się podczas transformacji i jak można nimi zarządzać.
#Collaboration, #FullStackTeam, #Ownership, #DevOpsPilot
Sesja plenarna
DevOps w dalszym ciągu zbyt często jest odrębnym światem od standardowej infrastruktury IT i nie jest objęty polityką bezpieczeństwa organizacji, a każdy zespół deweloperski buduje własną strategię ochrony aplikacji oraz środowiska za które odpowiada. W czasie sesji porozmawiamy o tym jak przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i metodyki największe organizacje włączają bezpieczeństwo i procesy DevOps do spójnej strategii ochrony przedsiębiorstwa, budując most łączący wiele pracujących do tej pory niezależnie zespołów.
Sesja plenarna
Błędy pojawiające się na etapie tworzenia kodu, powielone dodatkowo na dużą liczbę instancji, mogą skutkować podatnym systemem w środowisku produkcyjnym. Jednocześnie, tradycyjne podejście do bezpieczeństwa nie jest w stanie nadążyć za złożonymi i zmiennymi procesami w ramach DevOps. W trakcie sesji odpowiemy na pytanie jak znaleźć kompromis pomiędzy minimalizacją ryzyka a efektywnym dostarczaniem oprogramowania.
Sesja plenarna
Wielu z nas po wejściu w świat Kubernetes szybko zdaje sobie sprawę, że to dopiero początek drogi, zaczyna więc budować swoje autorskie rozwiązania wokół wdrażanych platform, aby uprościć i zautomatyzować proces wytwarzanie aplikacji. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że budowanie platformy Kubernetes jest złożone, ale także dlatego, że wdrażanie aplikacji na Kubernetes wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie wielu koncepcji. Gdy zespoły nauczą się ich, nadal muszą spędzać dużo czasu na utrzymaniu kontenerów, pisaniu szablonów YAML i orkiestrowaniu wielu dodatkowych komponentów Kubernetes. Podobnie jak w czasach, gdy model Waterfall był standardem tworzenia oprogramowania, dziś programiści nie powinni martwić się o to, gdzie i jak działają ich aplikacje, i koncentrować się na dodawaniu wartości biznesowej poprzez wdrażanie nowych funkcji.
W tej sesji przyjrzymy się niektórym technologią dostępnym w ekosystemie Kubernetes, aby wypełnić lukę w odbiorze technologii przez zespoły Dev oraz DevOps, tak aby zrealizować spójną i prostą wizję platformy aplikacyjnej działającej na dowolnym środowisku Kubernetes.
#VMware #Tanzu #TAP #spring #Kubernetes #Springboot #PaaS #initializer
10.30 - 10.50
Sesja plenarna
Trendy architektoniczne obecnie budowanych platform aplikacyjnych zmierzają w jednym kierunku, kubernetes i kontenery. Na pozór proste a jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Liczba wyzwań które ujawniają się podczas próby implementacji przerasta nawet najbardziej doświadczonych. Podczas sesji opowiem o możliwości uproszczenia tego zagadnienia do minimum, opierając się o dojrzałą technologię, która choroby wieku dziecięcego ma już dawno za sobą.
Sesja plenarna
Decyzja o wdrożeniu DevOps oznacza co najmniej ewolucję, jeśli nie wręcz rewolucję kultury i narzędzi. To krok, którego konsekwencje dotkną każdego członka organizacji. Ale gdzie wdrożenie przyniesie największą wartość, a gdzie nie warto tego modelu implementować, bo koszty (finansowe i organizacyjne) nie przyniosą odpowiedniego zwrotu z inwestycji? O tym porozmawiamy podczas dyskusji panelowej.
Moderator:
Grupa Pelion / ILS
Paneliści:
UNIQA
Credit Agricole Bank
Agora
Nordea
12.00 - 12.30
12.30 - 13.40
SESJE RÓWNOLEGŁE
ŚCIEŻKA MANAGERSKA
ŚCIEŻKA INŻYNIERSKA
Sesja równoległa I
Podczas prezentacji powiemy, jak uniknąć pułapki wejścia w nieelastyczne rozwiązania zamknięte (vendor lock-in) lub kosztowne w przypadku równoległych środowisk kontenerowo-wirtualizacyjnych. Doradzimy, jak radzić sobie z rosnącą złożonością infrastruktury IT za pomocą narzędzi centralizujących konfigurowanie, obsługę i zabezpieczanie platform dla aplikacji kontenerowych bez względu na stosowane architektury sprzętowe, systemy operacyjne i docelowe platformy - fizyczne, wirtualne czy chmurowe. Zaprezentujemy również najnowsze technologie SUSE Rancher dla zespołów DevOps do budowy, utrzymania i zabezpieczania infrastruktury IT obsługującej zarówno aplikacje cloud-native stworzone na bazie architektury mikroserwisowej, jak i aplikacje w środowiskach zwirtualizowanych zarządzanych z poziomu Kubernetesa.
#Kubernetes #K8s #Konteneryzacja #Wirutalizacja #HCI #MultiCloud #CloudNative #Reacher #SUSE
Sesja równoległa II
Na rynku istnieją różne modele wdrażania narzędzi CI/CD, których fundamentalny cel jest ten sam: zautomatyzować, usprawnić i przyśpieszyć proces wdrażania i dostarczania aplikacji.
Czym kierować się przy wyborze narzędzi? Jakie techniczne, formalne i merytoryczne warunki powinny być spełnione, aby sięgnąć po dane rozwiązanie? Jak wielkość i charakter organizacji wpływa na optymalny stos Ci/CD?
W czasie prezentacji postaram się przejść przez przypadki użycia: od tradycyjnych setupów opartych na maszynach wirtualnych, zarządzanych przez administratorów po zdecentralizowane środowiska przypisane do zespołów. Po tej prezentacji zostawię Cię z garścią pytań (oraz częściowo gotowych wniosków), które warto sobie zadać przy tworzeniu nowego systemu CI/CD lub modernizacji istniejącego stacka.
#CICD #Architecture #Jenkins #Tekton #Kubernetes #GitOps #argocd #chatops
Sesja równoległa I
Wystąpienie ma za zadanie pokazania na przykładzie branży nie IT, jak automatyzacja stała się koniecznością, np. firmy kurierskie, hale produkcyjne. Coraz większa złożoność procesów, wymagania co do jakości, precyzji oraz powtarzalności warunkują konieczność automatyzacji. Odniesiemy się również do tego, czemu automatyzacja w branży IT jest tak ważna oraz jakie wyzwania ze sobą niesie.
#DevOps #Automatisation #Optimization #Repeatability #ContinousDelivery
Sesja równoległa II
Jak beztrosko pisać bezpieczne aplikacje? Jak nie martwić się o supply-chain attacks? Jak wydawać aplikacje szybciej, nie marnując czasu na poprawianie bugów wykrytych w czasie testów? Na prezentacji opowiem, czym są i jak działają narzędzia RASP i dlaczego powinny być używane dla każdej aplikacji działającej „na produkcji”. Dodatkowo przedstawię sposoby integracji narzędzia Imperva RASP z aplikacjami oraz opowiem dlaczego takie narzędzie może znacznie przyśpieszyć tworzenie bezpiecznych aplikacji.
#RASP, #Imperva, #ApplicationSecurity, #ShiftLeft
Sesja równoległa I
Agile Manifesto jest z nami już dwie dekady. Podejście DevOps nieco ponad 10 lat. Czy lepiej stosować je oddzielnie, czy może znajdować części wspólne? Podczas mojego wystąpienia wspólnie zastanowimy się wspólnie jak te dwa podejścia do tworzenia oprogramowania mogą zmienić oblicze organizacji IT i sprawić by były bardziej efektywne.
13.40 - 14.40
14.40 - 17.15
SESJE CASE STUDIES
Sesja plenarna
Sesje case studies mają bardzo praktyczny charakter. Zaproszeni eksperci zaprezentują studia przypadków, a po każdej prezentacji odbędą się rozmowy członków Rady Programowej z Prelegentami. Również uczestnicy będą mieli możliwość skierowania swoich pytań do Prelegentów i włączenia się w dyskusję. (20 minut wystąpienia + 15 minut rozmowa z RP).
Sesja plenarna
Operator Chmury Krajowej
Veolia Poland
Elanco Animal Health
ŚCIEŻKA MANAGERSKA
ŚCIEŻKA INŻYNIERSKA
Sesja równoległa I
Podczas mojego wystąpienia przedstawię z jakimi wyzwaniami na styku zespołów developerskich, security i infrastruktura możemy się spotkać podczas wdrażania kultury DevOps. Likwidacja długu, wymagania security i governance, a z drugiej strony dostarczanie infrastruktury natychmiast.
#devops #privatecloud #automatyzacja #monitoring #servicecatalog
Sesja równoległa II
When it comes to publishing data, data quality is a huge concern. We will discuss how Shopify's Kafka archival tool strikes a balance between data correctness, while publishing as quickly as possible using a combination of Apache Iceberg table transactions and metadata, followed by correctness & duplicate asynchronous checks.
* Iceberg transactions and ledger
* Checking for correctness and duplicates using business assumptions of Kafka
* Power of a Dead Letter Queue (DLQ) to enable continuous delivery
* DLQ + metadata to publish "safe" and "unsafe" stop thresholds for data consumption
#apachekafka #apacheiceberg #streaming #data #DLQ
Sesja równoległa I
Podczas prezentacji przedstawimy jak metodyka DEVOPS wpłynęła na transformację organizacji IT w PZU – firmy z ponad 200-letnią tradycją, gdzie na podstawie architektury systemów można poznać historię tego giganta. W materiale znajdziesz historię transformacji oraz przykłady jak poszczególne praktyki zostały zaadoptowane w specyficznym ekosystemie informatycznym gdzie w dalszym ciągu większość stanowią monolity. Dowiesz się również jak inspiracje z rynku wpłynęły na kolejne kroki w kierunku zwinności i przyśpieszenia „time to market” oraz o tym jak chmura prywatna wpłynęła na rozwój oprogramowania w PZU. W podsumowaniu pokażemy gdzie jesteśmy dziś i jaki mamy pomysł na dalsze zmiany aby zwiększać elastyczność IT jako partnera Biznesu.
#monolith2microservice #monolith #drogadodevops #corpodevops #devopsonpremise #makeITbetter
Sesja równoległa II
We’ll discuss how Elanco over the past few years has built three cloud environments (Azure, GCP, VMware), provisioned over 2000+ workloads and is now pivoting to lean into everything-as-code to further our business agility.
#multicloud #terraform #ansible #automation #github #30daysto30minutes
Sesja równoległa I
Podczas wystąpienie opowiem, z perspektywy około 5 lat od transformacji ING Hubs, jak i gdzie sprawdza sie devops, a gdzie szukać innych rozwiązań. Jednym słowem porcja lessons learned ukierunkowana na budowanie i nieustanne dostosowywanie się centrum usług wspólnych do realiów korporacyjnych.
#DevOpsTransformation, #Culture, #CompanyStructure, #DevopsLessonsLearned
Sesja równoległa II
Database Reliability Engineer to jedno z tych technicznych stanowiski, które łaczy różne dziedziny. Trzeba być nie tylko DevOps'em ale też mieć silne zaplece bazodanowe. W trakcie prezentacji na przykładzie PostgreSQL pokażę jak zaprojektować, niezawodną i wysoko wydajną infrastrukturę jednej z najpopularniejszych baz danych.
#devops #databases #sql #ansible #puppet #terraform #highavailability
Sesja równoległa I
Kultura pracy i narzędzia DevOps są często traktowane powierzchownie, lub jako magiczny lek na całe cyfrowe i projektowe "zło", czy kolejna przelotna moda w branży IT. Ma też swoich ortodoksyjnych i wojujących wyznawców. Wszyscy chcą być zwinni i devops ale na czym można się potknąć ?? Zapraszam na spotkanie z moim cyfrowym alter ego, CyberPadre 😉 gdzie omówimy pułapki które czyhają na podróżników poruszających się po niezwykle krętych ścieżkach kultury devops.
#mitydevops #drogadodevops #CyberPadre #devopsculture #devopstransformation
Sesja równoległa II
Jenkins jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla CI/CD, ale jak każdy opensource wymaga "walki" w dostosowaniu narzędzia do własnych potrzeb. Na bazie doświadczeń Wonga przedstawione zostaną praktyki budowania hybrydowej architektury CI/CD (AWS vs on-prem), automatyzacji konfiguracji infrastruktury i pipeline-ów, zwiększenia bezpieczeństwa Jenkinsa oraz optymalizacja kosztów infrastruktury.
#Jenkins #opensource #automatyzacja, #aws, #architektura, #security
Sesja plenarna
19.00 - 22.00
MISTRZOWIE ZARZĄDZNIA STRESEM, czyli jak radzić sobie z emocjami w pracy?
Konferencja DevOps@Enterprise Forum 2022 to nie tylko zdobywanie wiedzy, rozmowy z Partnerami, poszarzanie sieci kontaktów i doświadczeń zawodowych. To też czas networkingu i integracji.
Idealną okazją ku temu będzie spotkanie wieczorne w restauracji Gardens by FORT na warszawskim Mokotowie.
W nowoczesnym wnętrzu, w luźnej biznesowej atmosferze Gość Specjalny - Marcin Juchniewicz, psycholog, podróżnik, aktor i kolekcjoner doświadczeń, zabierze uczestników w podróż przez meandry ludzkiej psychiki, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Jak zarządzać stresem?”.
13 Października – KONFERENCJA I WARSZTATY ONLINE
9.30 - 14.00
Warsztaty
Warsztaty I
Warsztaty w formie DEMO na których pokażę sposoby integracji RASP z aplikacjami, moduły bezpieczeństwa wspomagające pracę aplikacji oraz pokaże mechanizmy analizy gramatycznej w akcji. Będzie praca na prawdziwych podatnościach i pokaz jak RASP pomaga w zwiększeniu bezpieczeństwa kodu. Odpowiem też w szczegółach jak RASP może chronić przed wykorzystaniem podatności 0-day na przykładzie Log2j.
Warsztaty II
Rancher Rodeo to intensywne warsztaty, których celem jest przekazanie zespołom DevOps i IT praktycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do wdrażania i zarządzania Kubernetesem w dowolnym środowisku. Mają na celu edukację każdego, kto jest zainteresowany nauką korzystania z kontenerów lub Kubernetesa. Praktyczne ćwiczenia odbędą się na platformie warsztatowej HobbyFarm.
Warsztaty III
Warsztaty mają na celu dostarczenie zespołom DevOps praktycznej wiedzy potrzebnej do budowy spójnej strategii ochrony sekretów w środowiskach lokalnych oraz chmurowych. Uczestnicy sesji przećwiczą we własnym środowisku integrację rozwiązania Conjur z różnymi platformami przy wykorzystaniu tokenów JWT w celu bezpiecznego przekazywania sekretów aplikacjom.
Warsztaty IV
Koncepcja ta ma zaprezentować, że jeden główny release może uruchamiać pod pewnymi warunkami i parametrami taki zestaw wdrożeń, który jest w danym momencie potrzebny w organizacji. W ramach prezentacji uruchomimy pod pewnymi warunkami różne wdrożenia o szerokim zakresie technologii, aby pokazać, że nie jesteśmy ograniczeni niczym w zakresie implementacji.
14.40 - 15.20
SESJA PLENARNA
W gronie panelistów:
Moderator:
Owens Corning
15.20 - 16.10
SESJE ROUNDTABLES
Równoległe dyskusje roundtables to element konferencji angażujący wszystkich uczestników. Ta sesja ma kilka celów. Po pierwsze, bezpośrednią wymianę opinii i doświadczeń w ramach konkretnego zagadnienia, interesującego daną grupę uczestników. Po drugie – możliwość spotkania i rozmowy z prowadzącym dane roundtable – zaprosiliśmy bowiem do ich prowadzenia osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu. Sesja roundtables to szerokie spektrum tematów i bogate grono przedstawicieli świata DevOps w roli prowadzących – tak, aby każdy uczestnik konferencji mógł znaleźć interesującą go najbardziej dyskusję i poznać w ten sposób innych uczestników zainteresowanych tą samą tematyką.
Na konferencji DevOps@Enterprise Forum będą one realizowane jako wideospotkania w podgrupach.
Dlaczego temat zarządzania sekretami aplikacyjnymi jest tak ważny? Wyzwania, z którymi się wszyscy borykamy. Różne podejścia i strategie ochrony sekretów.
Jakie kluczowe elementy należy uwzględnić przy planowaniu uruchomienia aplikacji bazujących na mikrousługach? Jak skutecznie wdrożyć podejście DevSecOps? Jak struktura organizacji może wspierać dostarczanie nowoczesnych aplikacji?
Jak zorganizować pracę zespołu działającego w modelu hybrydowym? Jak rozwiązać wyzwania związane z kwestiami cyberbezpieczeństwa? Jak skutecznie zadbać o właściwą komunikację zespołu? Czy w takim modelu możliwy jest efektywny transfer wiedzy? Jak nie zabić kreatywności członków zespołu?
Czy monitoring i obserwowalność to pojęcia tożsame? Czy powinniśmy monitorować i mierzyć "wszystko"? Jak narzędzia observability wpływają na MTTR i co to właściwie znaczy? Zarządzanie incydentem - dlaczego wcześniej warto zaplanować ten proces?
Jakie benefity chmury prywatnej (kubernetes) wpływają na migrację z monolitów? W jaki sposób budowa własnej chmury prywatnej wspiera kulturę DevOps? Jaki wpływ na zwinność organizacji IT ma chmura prywatna?
16.15 - 16.55
SESJA PLENARNA
Sesja plenarna
An untold story of the DevOps practice emerging in a conservative environment. How DevOps as part of Digital Transformation has standardized IT practices of a large organization. The challenges of Hybrid Cloud model and its impact to the never-ending End-of-Life book of work. The difference between adopting DevOps platforms firm-wide versus helping business aligned teams adopt DevOps platforms. Is there a demand for DevOps in the future? What makes good DevOps engineer great? Join me to find out what I think.
#fintech #devops #gitops #cloud #hybridcloud #digitaltransformation
Sesja plenarna
Hadoop is perceived as difficult to operate and automate completely in large scale production environments. From ad-hoc scripted deployments interspersed with constant firefighting 6 years ago; to today, establishing better tooling, processes and more importantly a team -- Uber's Hadoop team has been on a long journey adopting the DevOps model. In this session, Matt will discuss the problems they solved (and attempted to solve) and share key insights from their journey.
#DevOps #Automation #HardLessonsLearned
*Wystąpienie w języku angielskim. Organizator nie przewiduje tłumaczenia.